AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI 1 listopada 2019 wyświetleń: 267

ODPUST ZA NAWIEDZENIE CMENTARZA

Nawiedzając z modlitwą kościół lub kaplicę publiczną w uroczystość Wszystkich Świętych oraz w Dniu Zadusznym, możemy pod zwykłymi warunkami uzyskać odpust zupełny, czyli całkowite darowanie kar dla dusz w czyśćcu cierpiących. 

Ponadto wypełniając określone warunki, możemy uzyskać odpust zupełny od 1 do 8 listopada za pobożne (czyli modlitewne) nawiedzenie cmentarza.
Zapraszamy w tych dniach na modlitwę na Starym Cmentarzu o godz. 20.00. Spotykamy się przy bramie głównej.

Odpust zupełny możemy uzyskać raz dziennie. W czasie nawiedzenia świątyni należy odmówić Ojcze nasz i Wierzę wBoga oraz trzeba wypełnić inne warunki, takie jak stan łaski uświęcającej (spowiedź sakramentalna), Komunia św. i modlitwa według intencji Ojca Świętego.
Również wierni, którzy pobożnie nawiedzą cmentarz i przynajmniej w myśli pomodlą się za zmarłych, zyskują odpust, który może być ofiarowany za dusze w czyśćcu cierpiące; odpust ten w dniach od 1 do 8 listopada jest zupełny, w ciągu roku cząstkowy.
Ogólne warunki uzyskania odpustu zupełnego:
1. brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, nawet powszedniego
2. stan łaski uświęcającej czyli brak nieodpuszczonego grzechu ciężkiego lub spowiedź sakramentalna
3. przyjęcie Komunii świętej
4. odmówienie dowolnej modlitwy w intencji, w której modli się Ojciec święty
Odpust może być uzyskany tylko jeden raz danego dnia.
Odpust zupełny – uwalnia od kary doczesnej należnej za grzechy w całości.
Odpust cząstkowy – uwalnia od kary doczesnej należnej za grzechy w części, jest oznaczany bez określania dni lub lat. Kryterium miary tego odpustu stanowi wysiłek i gorliwość, z jaką ktoś wykonuje dzieło obdarzone odpustem cząstkowym

aktualizowano: 2019-11-04
cofnij drukuj do góry
Wszystkich rekordów: