ŚWIĘTOJAŃSKI ODPUST z rocznicą 80 - lecia poświęcania i objęcia przez parafię św. Józefa stargardzkiego kościoła św. Jana Chrzciciela
Tegoroczne uroczystości odpustowe ku czci św. Jana Chrzciciela – Patrona najstarszego istniejącego w Stargardzie miejsca kultu oraz Patrona Miasta Stargard – miały wyjątkowy charakter. W ich obchody wpisała się bowiem doniosła rocznica 80-lecia poświęcenia i objęcia przez parafię pw. św. Józefa kościoła św. Jana Chrzciciela. Za ten jubileusz wspólnota parafialna z wdzięcznością składała dziękczynienie Bogu.
Historyczne wydarzenie z 1946 roku przypomniały słowa pierwszego powojennego proboszcza Stargardu, ks. Tadeusza Długopolskiego SChr, który w liście do Kurii Administracji Apostolskiej w Gorzowie z 9 lipca 1946 roku pisał: „Na mocy pisma Starosty objąłem kościół św. Jana dla parafii św. Józefa i poświęciłem dnia 19.06.1946 r. W tymże kościele odprawiają się odtąd sumy w niedziele i święta”.
Uroczystościom przewodniczył ks. Krzysztof Olejnik SChr, Przełożony Generalny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, wraz z przybyłymi kapłanami zakonnymi i diecezjalnymi. W wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele władz samorządowych: zastępca Prezydenta Miasta Stargard Ewa Sowa oraz wicestarosta stargardzki Marek Stankiewicz.
Tegoroczny odpust zgromadził licznych parafian oraz mieszkańców Stargardu, którzy od osiemdziesięciu lat są związani z kościołem św. Jana Chrzciciela. Modlitwa odpustowa rozpoczęła się obrzędem poświęcenia figury św. Józefa – parafialnego wotum wdzięczności za 80 lat od powojennego poświęcenia i objęcia świątyni przez parafię św. Józefa, a także dla upamiętnienia rocznicy odprawienia w niej pierwszej powojennej Mszy Świętej.
Centralnym punktem obchodów była uroczysta Eucharystia ku czci św. Jana Chrzciciela. Zgromadzeni wierni modlili się za parafię oraz wszystkich mieszkańców Stargardu, wyrażając szczególną wdzięczność za minione osiem dekad obecności i posługi duszpasterskiej w tym wyjątkowym miejscu.
Wzruszającym zwieńczeniem jubileuszowych obchodów były słowa przedstawicieli parafian skierowane do Przełożonego Generalnego Towarzystwa Chrystusowego. W imieniu wspólnoty złożyli oni podziękowanie pokoleniom chrystusowców za ich służbę i obecność: „za obecność wśród nas, za okazywane dobro; za uśmiech i bycie zwyczajnym, za zwyczajną bliskość i poczucie bycia u siebie”.
Świętojański odpust i jubileusz 80-lecia kościoła św. Jana Chrzciciela stały się nie tylko okazją do wspomnienia ważnych wydarzeń z historii parafii, ale również świadectwem żywej wiary, wdzięczności i jedności wspólnoty, która od pokoleń tworzy duchowe oblicze Stargardu.
Parafia św.Józefa | ul.św.Jana Chrzciciela 1, 73-110 Stargard