Niedziela, 25 sierpnia 2019 r. imieniny: Belii, Ludwika, Luizy XXI Niedziela okresu zwykłego | Wspomnienie dowolne Św. Ludwika i św. Józefa Kalasantego

Kurs Przedmałżeński

KATECHEZA: Bł. Piotr Jerzy Frassati

Jeśli wszystko pójdzie dobrze i Bóg tak zechce (a wierzę, że nie ma powodów by nie chciał) w marcu będę mógł uklęknąć przy nie rozkładającym się ciele błogosławionego turyńczyka i zawierzyć mu, tak z bliska, naszą kochaną polską młodzież. O kogo chodzi? Oczywiście o Piotra Jerzego Frassatiego (1901-1925), którego bł. Jan Paweł wynosząc na ołtarze nazwał "człowiekiem ośmiu błogosławieństw" i "nadzwyczajną zwyczajnością".

»

KATECHEZA: Święty Ignacy z Antiochii

Jest rok 30. Oto na Górę Oliwną wchodzi grupa mężczyzn. Pośród nich wyróżnia się najbardziej jeden. Subtelnie pokonuje kolejne metry, ma się wrażenie, jakby lekko unosił się nad skalistą powierzchnią. Jego twarz jest pełna światła. To Jezus, wędrowny Rabbi, który jeszcze czterdzieści parę dni wcześniej, po triumfalnym wjeździe do Jerozolimy, został niewinnie oskarżony i bestialsko ukrzyżowany. Umarł w ogromnych męczarniach. Pochowano go w grobie, okrytego całunem. W drodze na Górę Oliwną towarzyszą Mu jego uczniowie. To im trzeciego dnia ukazał się zmartwychwstały. Był z nimi przez kolejne czterdzieści dni, a teraz idzie ze swoimi uczniami, na górę, majestatycznie i swojsko zarazem, uczniowie spoglądają ukratkiem na swojego Mistrza, wyczuwają, że to ważna godzina, że za chwilę wydarzy się coś, co wstrząśnie ich wnętrznościami, co którzy napełni ich krwiobieg ogniem kolejnej tajemnicy, do czego zwykli już się przyzwyczaić, będąc u boku Chrystusa...

»

KATECHEZA W ROKU WIARY - 04.11.2012

Bóg stworzył naturę, ale natura nas nie zbawi!


Wierzymy, że u początku wszystkiego stoi mądry i kochający Bóg. Wierzymy, że nie powstaliśmy przypadkiem, ale, że On nas chciał i dlatego jesteśmy. Dlatego opowiadamy się za rozumem, za wolnością i za miłością - za Bogiem, który nas kocha tak bardzo, że za nas cierpiał, aby z Jego śmierci mogło zrodzić się nowe życie, ostateczne, uzdrowione.
Starotestamentowe opowiadanie przedstawia stworzenie jako proces, który zmierza ku szabatowi. Dla Izraela szabat był dniem, w którym wszyscy mogli uczestniczyć w odpoczynku Boga. Tak więc szabat był wyrazem przymierza między Bogiem, człowiekiem i stworzeniem.

»

KATECHEZA W ROKU WIARY - 28.10.2012

NIE POWSTALIŚMY W WYNIKU PRZYPADKU


Kiedy czytamy biblijny opis stworzenia, który opowiada, że pierwszego dnia Bóg stworzył to, a drugiego to…, warto sięgnąć do Ewangelii św. Jana i przeczytać sam początek. Zobaczymy wtedy, że św. Jan w jednym zdaniu zawarł najważniejszą treść opowiadania o stworzeniu. Św. Jan pisze: „Na początku było Słowo”. Rzeczywiście, pamiętamy z Księgi Rodzaju powtarzające się regularnie jak refren słowa: „Bóg rzekł! I stało się!”.

»

KATECHEZA W ROKU WIARY - 21.10.2012

WIERZĘ W BOGA STWORZYCIELA NIEBA I ZIEMI


Jeśli udało się Wam, Siostry i Bracia, uczestniczyć kiedyś w liturgii Wigilii Paschalnej, która należy do najpiękniejszych i najbardziej uroczystych celebracji, to z pewnością pamiętacie bardzo rozbudowaną Liturgii Słowa. Pierwsze z ośmiu biblijnych czytań mówi o stworzeniu. W ten sposób Kościół chce nam powiedzieć, że również opowiadanie o stworzeniu jest proroctwem. Nie jest zaś kronikarskim zapisem przebiegu powstawania kosmosu i człowieka.

»

KATECHEZA: Jak różaniec zmienił świat

(św. Dominik, bł. Alan de Rupe służebnica Boża Paulina Jaricot)
Jest rok 1203. Ziemie polskie są rozbite na dzielnice. Dopiero za 100 lat pojawi się na arenie dziejów Kazimierz Wielki. W tym czasie Prowansja jest opanowane przez zarazę gorszą od dżumy, bo choroba zabijała ciało, a herezja zabijała duszę. Dla ludzi średniowiecza herezja była najstraszliwszym wrogiem, bo mogła pozbawić zbawienia.

»

KATECHEZA W ROKU WIARY - 14.10.2012

Wierzę w Boga Ojca Wszechmogącego. 


„Nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie” – tak modli się Jezus w Wieczerniku. Prosi za przyszłe pokolenia wierzących. Sięga spojrzeniem poza Wieczernik, ku przyszłości. Modli się także za nas. I prosi o naszą jedność. Ta modlitwa Jezusa nie jest jedynie wspomnieniem. On czyni to nadal. Również teraz – jak wierzymy – staje pośród nas i pragnie nas włączyć w swoją modlitwę. Bo w modlitwie Jezusa tkwi źródło naszej jedności. Za każdym razem, kiedy gromadzimy się na modlitwie, musi to do nas docierać, że Jezus właśnie w tym momencie prosi Ojca za nami.

»
Parafia św.Józefa | ul.św.Jana Chrzciciela 1, 73-110 Stargard Szczeciński
biuro@swjozef.stargard.pl