Poniedziałek, 20 marca 2023 r. imieniny: Joachima, Kiry, Maurycego Poniedziałek IV tygodnia Wielkiego Postu

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ 9 listopada 2022 wyświetleń: 991

Parafialna pielgrzymka do Fatimy i Portugalii

Zapraszamy na PARAFIALNĄ PIELGRZYMKĘ DO FATIMY I PORTUGALII w dn. 24.04 - 01. 05. 2023 r. 
ZGŁOSZENIA I INFORMACJE u ks. Proboszcza - kom: 695 037 388 lub e-mail: k.wachala@gmail.com.

Dzień 1:

Zbiórka na lotnisku w Berlinie na 3 godziny przed wylotem. Wylot o godzinie 17.15. Przelot do Lizbony, lądowanie o 19.50. Transfer do hotelu w Fatimie, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 2:

Po śniadaniu zwiedzanie Batalha - niewielkiego miasta przyciągającego turystów  monumentalnym Klasztorem Matki Boskiej Zwycięskiej (Mosteiro de Santa Maria da Vitória) - zwiedzanie obiektu bez skarbca. Świątynia ta uważana jest za jeden z najwspanialszych zabytków w Portugalii, oraz jedno z najwybitniejszych dzieł gotyckiej architektury sakralnej w Europie. Następnie przejazd do Nazare, spacer i odpoczynek nad oceanem, w miejscowości tej występują jedne z najwyższych fal na świecie, miejsce to jest odwiedzane przez najbardziej znanych surferów z całego świata.  Przejazd do Alcobaca, gdzie zobaczymy średniowieczne Opactwo Cystersów Santa Maria de Alcobaça. W czasie swojej świetności zamieszkiwana przez przeszło tysiąc mnichów świątynia miała pod swoim zarządem 12 miast i 3 porty. Obiadokolacja, nocleg.

Dzień 3:

Po śniadaniu zwiedzanie Lizbony. Zaczynamy od zwiedzania Belem; jest to miejsce nasycone historią jak żadne inne. Spacer po dzielnicy, Wieża Belem, Pomnik Odkrywców, skąd Vasco da Gama zaczynał swoją podroż do Indii oraz Klasztor Hieronimitów. Dzielnica położona nad samym Tagiem daje możliwość podziwiania charakterystycznego mostu o nazwie 25 de Abril, łączącego Lizbonę z jej siostrzenicą - Almadą. Po zakończeniu zwiedzania, proponujemy skosztować Pasteis de Belem - jednego z symboli Portugalskiej gastronomi. Są to „babeczki” z ciasta francuskiego z masą jajeczną w środku, obowiązkowo serwowane z Bica - typowym portugalskim espresso. Po powrocie z Belem - przejście przez centrum historyczne Lizbony (Chiado, Praca do Comercio, Baixa, Katedra, Elevador da Santa Justa) oraz podziwianie tzw. Miradouros lizbońskich, czyli pięknie położonych punktów widokowych. Na Baixa Pombalina obowiązkowy przystanek w celu spróbowania pysznej Ginja, portugalskiego likieru wiśniowego. Po ogrzaniu duszy ruszamy na podbój Alfamy. Alfama to najstarsza i zarazem najbardziej urokliwa dzielnica miasta. Warto spędzić tu parę chwil, podpatrując życie zwykłych Portugalczyków. Pełna wąskich uliczek,  magicznych restauracyjek i kawiarenek i tzw. „tascas”, z niesamowitym klimatem. Powrót do hotelu na obiadokolację.

Dzień 4:

Śniadanie, po którym wyruszymy do pięknej Sintry. Sintra to górzysta miejscowość, która zawsze była owiana aurą tajemnicy. Dzięki swojemu położeniu między górami, a oceanem posiada bardzo specyficzny mikroklimat. Zawsze zielona, z atmosferą wręcz wyjętą z filmu „Władca Pierścieni”, jest obowiązkowym punktem wszystkich wycieczek. Zobaczymy Pałac da Pena i Pałac Narodowy (z zewnątrz). Po drodze do Sintry postój w urzekającym miasteczku Obidos, otoczonym średniowiecznymi murami. Spacer po miasteczku zapewnia niezapomniane widoki. Przerwa na kieliszek likieru wiśniowego z którego słynie Obidos i zakup pamiątek. Następnie wyruszamy na koniec Europy – przylądek Roca, czyli najdalej wysunięty na zachód przylądek Europy kontynentalnej. Tutejsze malownicze plaże oraz zapierające dech w piersiach widoki ściągają turystów z całej Europy.  Powrót na obiadokolację i nocleg do Fatimy.

Dzień 5:

Śniadanie, czas wolny na odpoczynek. Dla chętnych spacer do miejsc związanych z życiem Pastuszków. Wieczorem w hotelu obiadokolacja i nocleg. Możliwy udział w wycieczce fakultatywnej do nadmorskiego kurortu São Martinho do Porto. Wieczorem obiadokolacja nocleg w hotelu. 

Dzień 6:

Śniadanie, wykwaterowanie wyjazd na zwiedzanie Porto – stolicy słynnych portugalskich win. Temu miastu nazwę zawdzięcza cała Portugalia a oznacza ona „port”. Porto to miasto o długiej tradycji i ciekawej zabudowie. W architekturze Porto dominuje szary kamień, ściany budynków są obielone lub wyłożone ozdobnymi płytkami (azulejos). Płytki te mogą mieć symetryczne wzory (na budynkach mieszkalnych) lub układać się w obrazy (na fasadach kościołów).  Zwiedzanie starego miasta, które wraz z klimatycznym nabrzeżem rzeki Duoro wpisane zostało na listę UNESCO. Spacer po centrum: Ratusz Miejski, katedra Se, Pałac Biskupi, Pomnik Piotra IV, Casa do Infante- miejsce urodzin Henryka Żeglarza. Powrót na nocleg do Fatimy, obiadokolacja.

Dzień 7:

Śniadanie, wyjście na zwiedzanie Sanktuarium Fatimskiego - kaplica Objawień, stojąca w miejscu objawień Matki Bożej trójce małych pastuszków: Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie, Bazylika Matki Bożej Różańcowej, Kościół Nowy – Świętej Trójcy. Czas wolny. Następnie dla chętnych spacer do miejsc związanych z życiem Pastuszków do pobliskiej wioski. Obiadokolacja nocleg.

Dzień 8:

Śniadanie lub odbiór śniadania w formie lunchboxa, wykwaterowanie z hotelu i przejazd na lotnisko. Wylot o godzinie 12.05, lądowanie w Berlinie o 16.30 i zakończenie pielgrzymki.

Termin: 24.04 – 01.05.2023                               

Cena: 3589 zł  i 170 euro + dojazd do Berlina

aktualizowano: 2022-11-11
Wszystkich rekordów:
Parafia św.Józefa | ul.św.Jana Chrzciciela 1, 73-110 Stargard
sw.jozef.stargard@gmail.com