Środa, 28 lutego 2024 r. imieniny: Ludomira, Makarego, Wiliany Środa II tygodnia Wielkiego Postu

AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI 10 kwietnia 2021 wyświetleń: 796

11. rocznica Katastrofy Smoleńskiej

W wyjątkowych warunkach dyktowanych przez obostrzenia stanu pandemii, wspominaliśmy tych, którzy tragicznie odeszli 10 kwietnia 2010 r. podczas lotu na uroczystości katyńskie pod Smoleńskiem- na czele z Parą Prezydencką.

Bolesna rocznica przypadła w 2021roku dokładnie w sobotę 10 kwietnia- a więc tego samego dnia tygodnia w kalendarzu, co przed 11 laty… Pandemia uniemożliwiła organizowanie uroczystości na większą skalę. Z zachowaniem dystansu i należnych obostrzeń zaproszeni goście: poseł na Sejm RP Michał Jach, Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska i Zastępca Prezydenta Stargardu- Ewa Sowa uczestniczyli w kameralnych uroczystości ku czci Ofiar tragedii podczas Mszy św. w kościele Św. Jana, ktorej przewodniczył ks. Krzysztof Wąchała SChr - proboszcz parafii. 
Przestrzegając należnych limitów i zaleceń sanitarnych, w uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele służb mundurowych, kombatanci oraz delegacje Związku Sybiraków i Rodzin Katyńskich. Podczas wspólnej modlitwy wspomniano o wymiarze tragedii, która zraniła głęboko państwo polskie i jego obywateli, a także jej konsekwencjach, które odczuwamy do dzisiaj jako naród.
Uczestnicy mszy św. celebrowanej w intencji Ofiar tragedii smoleńskiej przeszli następnie w milczeniu pod tablicę, upamiętniającą pasażerów lotu do Smoleńska, ze śp. prezydentem Lechem Kaczyńskim i jego małżonką Marią. Tablicę upamiętniająca tę tragiczną datę umieszczono w jednej z naw kościoła, przy Ołtarzu Ojczyzny.
Kwiaty pod tablicą, obok Posła Michała Jacha złożyła Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska, razem z Zastępcą Prezydenta Stargardu Ewą Sową, a także przedstawiciele delegacji uczestniczących w sobotniej uroczystości.
 
 
Na zdjęciu: Poseł na Sejm RP Michał Jach, Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska i Zastępca Prezydenta Stargardu Ewa Sowa uczestniczą w uroczystościach ku czci Ofiar katastrofy smoleńskiej w kościele pw. Św. Jana. W galerii zdjęć- relacja z przebiegu uroczystości.
aktualizowano: 2021-04-19
Wszystkich rekordów:
Parafia św.Józefa | ul.św.Jana Chrzciciela 1, 73-110 Stargard
sw.jozef.stargard@gmail.com