Piątek, 21 czerwca 2024 r. imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa Piątek XI tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Św. Alojzego Gonzagi

AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI 7 marca 2023 wyświetleń: 237

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Z tej okazji w ramach miejskich obchodów wydarzenia w naszym kościele o godz. 18.30 została odprawiona Msza św. w int. poległych, pomordowanych i zmarłych uczestników walk o niepodległość naszej Ojczyzny.

We Mszy św. wśrod zgromadzonych stargardzian udział wzięli m.in.: przedstawiciele powiatu stargardzkiego z p. Iwoną Wiśniewską - Starostą Stargardzkim, przedstawiciele UM z zastępcami Prezydenta Stargardu - p. Ewą Sową oraz p. Piotrem Myncem oraz przedstawiciele służb mundurowych, harcerzy, lokalnych organizacji i stowarzyszeń, którzy w modlitwie chcieli wzniecić pamięć o Nich - Niezłomnych Żołnierzach - "przypomnieć przed Bogiem i przed historią, żeby nie zamazywać prawdy o naszej przeszłości. Gdyż pamięć o Nich, to nasz święty obowiązek".

Po Mszy św., pod tablicą poświęconą pamięci „Żołnierzy Wyklętych” złożone zostały wiązanki kwiatów.

Przeżywając Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, nie można nie sięgnąć do słów poety, Zbigniewa Herberta. On w wierszu „Pan Cogito… o potrzebie ścisłości” napisał:
 
jak trudno ustalić imiona
wszystkich tych co zginęli
w walce z władzą nieludzką (…)
a przecież w tych sprawach
konieczna jest akuratność
nie wolno się pomylić
nawet o jednego (…)
jesteśmy mimo wszystko
stróżami naszych braci (…)
musimy zatem wiedzieć
policzyć dokładnie
zawołać po imieniu
opatrzyć na drogę.
 
 
zdjęcia Tadeusz Surma
aktualizowano: 2023-03-07
Wszystkich rekordów:
Parafia św.Józefa | ul.św.Jana Chrzciciela 1, 73-110 Stargard
sw.jozef.stargard@gmail.com