Wtorek, 16 lipca 2024 r. imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli Wtorek XV tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Najśw. Maryi Panny z Góry Karmel

AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI 1 marca 2024 wyświetleń: 206

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Z tej okazji, 1 marca w ramach miejskich obchodów wydarzenia w naszym kościele o godz. 18.30 została odprawiona Msza św. w int. poległych, pomordowanych i zmarłych uczestników walk o niepodległość naszej Ojczyzny.

We Mszy św. wśród zgromadzonych stargardzian udział wzięli m.in.: przedstawiciele powiatu stargardzkiego z p. Iwoną Wiśniewską - Starostą Stargardzkim, przedstawiciele UM z zastępcą Prezydenta Stargardu - p. Ewą Sową oraz przedstawiciele służb mundurowych, harcerzy, lokalnych organizacji i stowarzyszeń, którzy w modlitwie chcieli wzniecić pamięć o Nich - Niezłomnych Żołnierzach - "przypomnieć przed Bogiem i przed historią, żeby nie zamazywać prawdy o naszej przeszłości. Gdyż pamięć o Nich, to nasz święty obowiązek".

Po Mszy św., pod tablicą poświęconą pamięci „Żołnierzy Wyklętych” złożone zostały wiązanki kwiatów.

Przeżywając Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, nie można nie sięgnąć do słów poety, Zbigniewa Herberta. On w wierszu „Pan Cogito… o potrzebie ścisłości” napisał:

jak trudno ustalić imiona

wszystkich tych co zginęli

w walce z władzą nieludzką (…)

a przecież w tych sprawach

konieczna jest akuratność

nie wolno się pomylić

nawet o jednego (…)

jesteśmy mimo wszystko

stróżami naszych braci (…)

musimy zatem wiedzieć

policzyć dokładnie

zawołać po imieniu

opatrzyć na drogę.

aktualizowano: 2024-03-02
Wszystkich rekordów:
Parafia św.Józefa | ul.św.Jana Chrzciciela 1, 73-110 Stargard
sw.jozef.stargard@gmail.com