Sobota, 05 października 2024 r. imieniny: Flawii, Justyna, Rajmunda Sobota XXVI tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Św. Faustyny Kowalskiej

AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI 30 września 2024 wyświetleń: 74

Parafialna pielgrzymka do Albanii - Macedonii - Kosowa

W dniach 20-27.09. odbyła się parafialna pielgrzymka do Albanii - Macedonii - Kosowa. Te niewielkie kraje bałkańskie kojarzymy głównie z prawosławiem czy islamem, mimo tego jest w nich wiele śladów zachodniego chrześcijaństwa. To właśnie w centrum stolicy dzisiejszej Macedonii, w Skopje, przed ponad stu laty, przyszła na świat późniejsza święta Kościoła Katolickiego – Matka Teresa.

Pielgrzymi pierwszego dnia odwiedzili wpisane na listę UNESCO miasto Berat. Zwane często "Miastem tysiąca okien". Celem wizyty był chrześcijański monaster i muzeum ikon św. Onufrego oraz znajdująca się na wzgórzu twierdza wraz z najstarszą częścią miasta. Był też czas w najbardziej znanej w okolicy rodzinnej winnicy Cobo, gdzie pielgrzymi zapoznali się z produkcją tego szlachetnego trunku.

Kolejny dzień bałkańskiego pielgrzymowania to.m.in. wizyta w najpiękniejszej dawnej stolicy kraju - mieście Kruja, a w nim słynna twierdza i muzeum Skanderberga, a także turecka uliczka (czyli lokalny, znany bazar).

Następnym punktem była obecna stolica Albanii – Tirana. Zwiedzanie rozpoczęło się od placu Skanderbega oraz placu Matki Teresy (na którym papież Franciszek spotkał się z wiernymi w czasie swej wizyty w Albanii we wrześniu 2014), w Katedrze Świętego Pawła – największej świątynia katolickiej w kraju - pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św. Był też Bunk’art - stworzone w schronie przeciwatomowym muzeum trudnego czasu komunizmu.

IV dzień pielgrzymowania związany był z przejazdem z Albanii do Kosowa, tam zwiedzanie rozpoczęło się od najpiękniejszego miasteczka tego kraju - Prizrenu. Wielokulturowa starówka położona nad rzeką Bistricą, to miejsce niezwykłe, wiele cerkwii, kościołów i meczetów sąsiadujących ze sobą, a wszystko w wyjątkowej orientalnej atmosferze. Zwieńczeniem tej części dnia był obiad w lokalnej restauracji serwującej miejscowe specjały.

Kolejnym punktem dzisiejszego pielgrzymowania była stolica Kosowa - Pristina, jedna z najmłodszych stolic Europy. Spacer po mieście z wizytą m.in. w katolickiej katedrze pw. św. Matki Teresy z Kalkuty [budowanej od 2017 roku]. Następnie przejazd do stolicy Macedonii - Skopje, miejscu urodzenia Matki Teresy z Kalkuty... tam Msza św. na zakończenie dnia oraz nocleg.

We wtorek, bałkańskie pielgrzymowanie rozpoczęło się od zwiedzania Skopje, miasta urodzenia św. Matki Teresy z Kalkuty – założycielki zgromadzenia Misjonarek Miłości. Wśród wielu atrakcji miasta pielgrzymi zobaczyli: fortecę Kale, Cerkiew Św. Spasa z XVII w., kamienny most z XV w, miejsce gdzie stał dom rodzinny św. Matki Teresy, „nowe miasto” oraz słynne monumentalne pomniki.

Następnym miejscem był jeden największych cudów przyrodniczych Macedonii, Kanion Matka. Tam pielgrzymi uczestniczyli m.in. w rejsie po turkusowym jeziorze Kanionu Matka z wizytą w tutejszej jaskini, zakończonym obiadem w lokalnej restauracji. Po wrażeniach z kanionu pozostał przejazd nad jezioro Ohrydzkie, tam zostanie odprawiona Msza św.... później jeszcze wieczorny trip po okolicy.

Środowy poranek zastał pielgrzymów nad jeziorem Ochrydzkim i rozpoczął się od spaceru po Ochrydzie, mieście, które było jednym z ważniejszych ośrodków chrześcijańskich w Europie, w średniowieczu nazywane Słowiańską Jerozolimą. Tam pielgrzymi odwiedzili m.in.: antyczny teatr; wybudowaną na starożytnych fundamentach cerkiew św. Pantelejmona z grobem św. Klimenta Ochrydzkiego [która ma długą i bardzo bogatą przeszłość] oraz cerkiew św. Jana Teologa.

Kolejnym punktem był rejs po jeziorze Ochrydzkim, podczas którego można było podziwiać niesamowite widoki roztaczające się wokół. Zwieńczeniem pobytu w Ochrydzie była Msza św. sprawowana w jedynym w tej okolicy kościele katolickim pw. Św. Cyryla, Metodego i Benedykta, a później czas wolny na osobiste eksplorowanie okolicy.

Ostatni pełny dzień (czwartek, 26.09) pobytu na bałkanach pielgrzymi spędzili na indywidulanym eksplorowaniu okolicy zamieszkania, czyli Durrës – miasto w zachodniej Albanii, położone nad Morzem Adriatyckim. Jedno z najstarszych miast w Albanii.

 

 

 

 

aktualizowano: 2024-09-30
Wszystkich rekordów:
Parafia św.Józefa | ul.św.Jana Chrzciciela 1, 73-110 Stargard
sw.jozef.stargard@gmail.com