Wtorek, 16 lipca 2024 r. imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli Wtorek XV tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Najśw. Maryi Panny z Góry Karmel

AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI 3 marca 2021 wyświetleń: 934

UCZCILIŚMY PAMIĘĆ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Dzień 1 marca od 10 lat obchodzony jest w Polsce jako Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Z tej okazji o godz. 18.30 odprawiona została Msza Święta w naszym kościele, która stanowiła kulminacyjny punkt obchodów upamiętniających Żołnierzy Wyklętych jako wyraz "hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny".

Myślą przewodnią kazania, które wygłosił ks. Proboszcz Krzysztof był fragment grypsów więziennych Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”, prezesa IV Zarządu „Wolność i Niezawisłość” [zamordowanego 1 marca 1951 roku w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej w Warszawie] "Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą, jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą, jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość".
 
W uroczystej Mszy św. uczestniczył Prezydent Miasta Stargard p. Rafał Zając wraz z Zastępcą p. Ewą Sową, Starosta Stargardzki p. Iwona Wiśniewska wraz z Zarządem powiatu. Obecni byli Radni miejscy i powiatowi. Przybyli także przedstawiciele dowództwa garnizonu Stargard oraz komendanci Policji, Straży Pożarnej i Straży Miejskiej. Hołd bezimiennym bohaterom złożyli również przewodniczący związków zawodowych, stowarzyszeń kombatanckich oraz szefowie instytucji i spółek miejskich. W uroczystej Mszy św. uczestniczyli także mieszkańcy Stargardu, modlący się w intencji w int. poległych, pomordowanych i zmarłych uczestników walk o niepodległość naszej Ojczyzny.
 
Modlitwie towarzyszył śpiewem chór Echo Arioso oraz Orkiestra Dęta Stargardzkiego Domu Kolejarza.
Zwieńczeniem uroczystości było złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych. Przedstawiciele pocztów sztandarowych oraz delegacji miasta i powiatu w milczeniu uczcili "Bohaterskich Żołnierzy" zepchniętych jeszcze do niedawna w niebyt historii.
 
zdjęcia Tadeusz Surma - Stargard
aktualizowano: 2021-03-03
Wszystkich rekordów:
Parafia św.Józefa | ul.św.Jana Chrzciciela 1, 73-110 Stargard
sw.jozef.stargard@gmail.com