Środa, 12 sierpnia 2020 r. imieniny: Hilarii, Juliana, Lecha Środa XIX tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie dowolne Św. Joanny Franciszki de Chantal

Duszpasterstwo dzieci

Duszpasterstwo dzieci 31 października 2013 wyświetleń: 3469

Fotorelacja z Balu Wszystkich Świętych...

Jest taka szkoła w Stargardzie, w cieniu ogromnej wierzy kościoła św. Jana, która na kilka godzin zamieniła się w namiastkę nieba na ziemi. To właśnie tam, w Zespole Szkół im. Juliana Tuwima przy ul. Wita Stwosza, w okresie przed Uroczystością Wszystkich Świętych spotkaliśmy się na Balu Wszystkich Świętych, by przenieść się do nieba, by w atmosferze radości, wśród przyjaciół, z rodzicami i nauczycielami, śpiewać, tańczyć, malować, odbierać SMSy od świętych, a to wszystko na chwałę Pana Boga. To była wspaniała okazja do integracji wszystkich dzieci przy zabawie i modlitwie. Jednym z naszych wspólnych celów było przyniesienie na bal kilku nakrętek. Powstała z tego cała góra "skarbu"… Tak, skarbu, bo zebrane nakrętki pani Dyrektor Wanda Nowicka z ZSS im. Juliana Tuwima sprzeda, a pieniądze zostaną przekazane na rehabilitację ucznia Krystiana. To dowód na to, że tak drobne rzeczy mogą z naszą pomocą stać się prawdziwymi skarbami. Podczas balu, na którym było 150 dzieci, nie brakowało 2-3 letnich maluszków jak i uczniów ze Szkół Podstawowych nr 1 i nr 3. Były również dzieci z Domu dziecka oraz uczniowie ze szkoły, w której zorganizowaliśmy bal. To piękne, jacy jesteśmy różni, a jak wiele możemy zrobić razem.

Przy wejściu na Bal, każdy uczestnik otrzymywał pamiątkowy medal, na który wpisywał imię świętego, za którego był przebrany. Bal rozpoczęliśmy słowem, które skierował do nas ks. Proboszcz mówiąc, że każdy powinien naśladować szczególnie tego świętego, za którego jest dziś przebrany. Pięknej, wspaniałej i anielskiej zabawy ze świętymi życzyły dzieciom Pani Dyrektor Renata ze Szkoły Podstawowej nr 3 oraz Pani Dyrektor Wanda, która jako gospodarz miejsca oficjalnie otworzyła Bal Wszystkich Świętych 2013. W naszej polskiej tradycji każdy Bal rozpoczynał się Polonezem, dlatego też wszyscy ruszyliśmy w rytm muzyki. Po pierwszych tańcach i szaleństwach przyszedł czas na słodkie SMS’y od świętych. W górę powędrowały zawinięte w sentencje świętych cukierki. By spróbować wsłuchać się w głos świętych, niektóre dzieci przeczytały te SMS’y do mikrofonu. W końcu… nadszedł czas na wybór Króla i Królowej Balu, a właściwie Świętej i Świętego Balu. Dzieci wybierały same, a po koronacji ustawiliśmy się do wspólnego zdjęcia, chociaż przy takiej ilości dzieci nie było to łatwe. W czasie kilkuminutowej przerwy dzieci dostały soczki, by ugasić pragnienie po wyczerpujących tańcach. Kolejnym punktem naszego Balu było przedstawienie teatralne przygotowane przez 9 ministrantów i 2 dziewczynki, zatytułowane „Wszyscy możemy być święci”. Mogliśmy zobaczyć m. in. Bł. Jose, Św. Stanisława Kostkę, Sł. B. Anię de Guigne oraz Sł. B. Antoniettę.

Kolejnym punktem naszego tegorocznego Balu Wszystkich Świętych było wspólne malowanie. Dzieci miały za zadanie pomalować 20 dużych arkuszy brystolu w taki sposób, aby powstał jeden wielki rysunek. Ponad 70 dzieci pod nadzorem dorosłych przystąpiło do pracy. Pozostałe dzieci otrzymały podobne zadanie, ale w mniejszym formacie. Obecnie wspólną pracę dzieci można podziwiać w naszym kościele w nawie bocznej. Rysunek przedstawia radośnie śpiewających i grających aniołów w niebie – właśnie tak wspaniale było na tym balu.

Ale to jeszcze nie był koniec, bo kolejne SMS’y od świętych powędrowały w stronę dzieci. Pan Norbert wodzirej wcale nas nie oszczędzał i zafundował następną dawkę szybkich tańców. I tak upłynęły ponad dwie godziny zabawy. Na koniec wspólną modlitwą podziękowaliśmy Panu Bogu za wspólnie spędzony czas, a Świętym za ich żywą obecność w naszym codziennym życiu.

aktualizowano: 2013-11-02
Wszystkich rekordów:
Parafia św.Józefa | ul.św.Jana Chrzciciela 1, 73-110 Stargard
biuro@swjozef.stargard.pl