Poniedziałek, 05 maja 2025 r. imieniny: Irydy, Tamary, Waldemara Poniedziałek III tygodnia okresu wielkanocnego | Wspomnienie obowiązkowe Bł. Stanisława Kazimierczyka

Wydarzenia

Boże Ciało 31.05.2018r

Członkowie Bractwa, inne wspólnoty i parafianie w procesji Bożego Ciała. 

»

III Bracka pielgrzymka rowerowa do naszej Matki w Poczerninie.

Jak co roku w ostatnią niedzielę maja pojechaliśmy rowerami na nabożeństwo majowe do Matki Bożej Światłości do Poczernina.

»

Pielgrzymka do Krzeszowa

29.04.2018 - 03.05.2018 W trakcie pielgrzymki odwidzielismy Krzeszów, Lubiąż, Henryków i Ziebice.

Krzeszów to mała miejscowość położona w Kotlinie Kamiennogórskiej na Dolnym Śląsku. Od czasu powstania Diecezji Legnickiej jest jej głównym sanktuarium oraz celem pielgrzymek. Krzeszowskie opactwo cystersów to zabytek najwyższej światowej klasy, wpisany na listę Pomników Historii przez Prezydenta RP i będący żelaznym kandydatem do UNESCO.  Tędy przebiega również główny Europejski Szlak Cysterski oraz Sudecka Droga św. Jakuba.

Krzeszów to przede wszystkim Bazylika Mniejsza p.w. Wniebowzięcia NMP – Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej - piękna późnobarokowa świątynia z przebogatym wnętrzem, nazywana Europejską Perłą Baroku, w której na szczególną uwagę zasługuje ołtarz główny z monumentalnym obrazem Wniebowzięcia NMP, zespół fresków o tematyce biblijnej i zakonnej oraz organy koncertowe – przez wielu uważane za najlepiej zachowane organy barokowe w tej części Europy. Na placu sanktuarium znajduje się również kościół p.w. św. Józefa z cyklem fresków „Śląskiego Rembrandta” M. Willmanna „Radości i troski św. Józefa” - prezentującym w niespotykany sposób sceny z życia św. Rodziny. W tylnej części bazyliki znajduje się Mauzoleum Piastów Świdnicko-Jaworskich, w którym w gotyckich sarkofagach spoczywają szczątki fundatorów krzeszowskiego opactwa. Poza murami w pięknym krajobrazie rozsiane są kaplice Kalwarii Krzeszowskiej liczące 33 stacje służące rozważaniu męki Chrystusa. Jednak największym skarbem sanktuarium jest XIII-wieczna ikona Matki Bożej Łaskawej – najstarszy wizerunek maryjny w Polsce, ukoronowany 2 czerwca 1997 roku w Legnicy przez Papieża błogosławionego Jana Pawła II. Krzeszów to również przez wieki miejsce przenikania się trzech kultur, gdyż początku istnienia pielgrzymowali tu Polacy, Niemcy i Serbołużyczanie. Również obecnie w poszukiwaniu głębokiego spotkania z Bogiem i Matką Jezusa, jak również z wielkim pragnieniem doświadczenia niezwykłych łask, przybywają tutaj pielgrzymi nie tylko z Polski ale również z Niemiec i Czech.

Lubiąż - prawie trzy razy większy od Wawelu, piękniejszy od Malborka, to drugi co do wielkości obiekt sakralny w Europie. Ta perła baroku nie jest usytuowana gdzieś na końcu świata lecz na Dolnym Śląsku, tuż pod Wrocławiem. Jednak klasztor, który powinien stać się atrakcją porównywalną z Wersalem, stoi wciąż pusty, zapomniany, z dala od
turystycznych szlaków, bo od stuleci ciąży nad nim fatum.

Henryków _ Centralnym obiektem w Opactwie jest kościół Wniebowzięcia NMP i Św. Jana Chrzciciela, pochodzący z XIII wieku, a rozbudowywany w XIV, XVII i XVIII stuleciu. Świątynia reprezentuje wspaniały, barokowy wystrój wnętrz, zobaczyć tu można m.in. słynne "stalle henrykowskie". Przed świątynią stoi efektowna kolumna Świętej Trójcy z XVII wieku.

Ziębice - Początek zespołu klasztornego Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą sięga XIII w., kiedy to zakon sprowadzono do miasta. Pierwotnie ok. 1270 r. zbudowano tu kaplicę szpitalną. Na jej miejscu w XVIII w. wzniesiono obecną świątynię.

Kościół p.w. św. Piotra i Pawła jest murowany, jednonawowy, wzniesiony na planie krzyża. Obecny barokowy wystrój wnętrza pochodzi z okresu budowy. Przylegający do świątyni budynek klasztorny pochodzi również z XVIII w., został on znacznie rozbudowany w XIX i XX w. Jest to murowany, dwupiętrowy budynek.

Obecnie w zespole klasztornym znajduje się kościół p.w. św. Piotra i Pawła z plebanią oraz szpital. Kościół od 1948 r. należy do Towarzystwa Chrystusowego. W 1972 roku erygowano Parafię pw. św. Piotra i Pawła. Posługę duszpasterską sprawują w niej, po dzień dzisiejszy księża i bracia chrystusowcy. 

 

 
»

Uroczystość Św Józefa. Przyjęcie nowych braci.

W dniu 18.03.2018 Bractwo św Józefa świetowało imieniny swojego patrona i przyjęcie nowych członków do Bractwa. W trakcie Mszy św Odpustowej koncelebrowanej przez ks. Ryszarda Szymanika, w asyście swoich rodzin,  członków bractwa i w obecności wiernych z parafii, bracia Krzysztof i Marcin złożyli akt ofiarowania się Świętemu Józefowi i tym samy zostali przyjęci w szeregi Bractwa św Józefa.

Módlmy się za nich, aby wiernie i gorliwie naśladowali św. Józefa.

»

Wigilia Bractwa św. Józefa. Boże Narodzenie 2017

Jak co roku spotkaliśmy się przy wigilijnym stole, by życzyć sobie wzajemnie wielu Łask Bożych i szczęśliwości. Rozmawialiśmy, żartowaliśmy, śpiewaliśmy kolędy - atmosfera była prawdziwie rodzinna. Wszystkim dziękuję za obecność a ks. Proboszczowi Adamowi za duchowe przewodnictwo tego wyjątkowego wieczoru, kapitule bractwa za organizację, a wsztystkim żonom za pyszne potrawy.

»

IV Dni Skupienia Bractwa. Winniki 22 - 24. 09. 2017.

Jak pogłębić swoja wiarę? Jak wyjść z iluzji?

»

Cysterska Ozimina 2017

W sobotę 2 września 2017 r. w Winnikach, gdzie mieści się filia Opactwa Cysterskiego z Wąchocka odbył się II festyn "Cysterska Ozimina". Uczestniczyliśmy w festynie razem z małżonkami.

»

Boże Ciało 15.06.2017r.

Członkowie bractwa wzieli czynny udział w przygotowaniu i procesji Bożego Ciała razem z innmi grupami wspólnotowymi i wiernymi z całej parafii.

»

II Bracka Pielgrzymka rowerowa.

W dniu 28.05.2017 roku w pielgrzymowaliśmy na rowerach do Matki Bożej.

»

VI Pielgrzymka Bracka. Poznań - Sanktuarium św Józefa.

W dniu 01.05.2017r. Bractwo św Józefa odbyło pielgrzymkę do Sanktuarium św. Józefa w Klasztorze Karmelitów Bosych w Poznaniu.

»

Przyjęcie nowych braci. Uroczystość św. Józefa. Piąta rocznica powstania bractwa.

W dniu 19.03.2017 Bractwo św Józefa świetowało imieniny swojego patrona, przyjęcie nowych braci i piątą rocznicę powstania. 

»

III Dni Skupienia Bractwa. Winniki 10-12.03.2017

Głównym tematem rekolekcji była MODLITWA

»
Parafia św.Józefa | ul.św.Jana Chrzciciela 1, 73-110 Stargard
sw.jozef.stargard@gmail.com