Środa, 17 lipca 2019 r. imieniny: Aleksego, Bogdana, Martyny Środa XV tygodnia okresu zwykłego

Wydarzenia

IV Pielgrzymka rowerowa do Poczernina do Matki Bożej Światłości.

Na 76 chłopa było nas trzech i dwie kobiety. Odmówiliśmy różaniec i litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa za całe bractwo.

»

Rekolekcje w Mrzeżynie. Kwiecień 2019.

W dniach 26 - 28 kwietnia Bractwo brało udział w rekolekcjach w m. Mrzeżyno w domu rekolekcyjnym im św. Jana Pawła II. 

»

Uroczystość św. Józefa 2019r.

W dniu 19.03.2019 roku Bractwo brało udział w uroczystości ku czci swojego patrona św. Józefa.

»

Wigilia Bracka Bożego Narodzenia 2018r.

W rodzinnej atmosferze radości i życzliwości spotkaliśmy się po rak kolejny, wraz ze swoimi żonami, by wspólnie z ks. Proboszczem Adamem Staszczakiem podzielić się opłatkiem i dobrym słowem.

»

Rekolekcje - listopad 2018. Poznań.

W dniach: 16-18.11.2018 roku członkowie Bractwa św. Józefa brali udział w Dniach skupienia, które tym razem odbyły się w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu
»

Boże Ciało 31.05.2018r

Członkowie Bractwa, inne wspólnoty i parafianie w procesji Bożego Ciała. 

»

III Bracka pielgrzymka rowerowa do naszej Matki w Poczerninie.

Jak co roku w ostatnią niedzielę maja pojechaliśmy rowerami na nabożeństwo majowe do Matki Bożej Światłości do Poczernina.

»

Pielgrzymka do Krzeszowa

29.04.2018 - 03.05.2018 W trakcie pielgrzymki odwidzielismy Krzeszów, Lubiąż, Henryków i Ziebice.

Krzeszów to mała miejscowość położona w Kotlinie Kamiennogórskiej na Dolnym Śląsku. Od czasu powstania Diecezji Legnickiej jest jej głównym sanktuarium oraz celem pielgrzymek. Krzeszowskie opactwo cystersów to zabytek najwyższej światowej klasy, wpisany na listę Pomników Historii przez Prezydenta RP i będący żelaznym kandydatem do UNESCO.  Tędy przebiega również główny Europejski Szlak Cysterski oraz Sudecka Droga św. Jakuba.

Krzeszów to przede wszystkim Bazylika Mniejsza p.w. Wniebowzięcia NMP – Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej - piękna późnobarokowa świątynia z przebogatym wnętrzem, nazywana Europejską Perłą Baroku, w której na szczególną uwagę zasługuje ołtarz główny z monumentalnym obrazem Wniebowzięcia NMP, zespół fresków o tematyce biblijnej i zakonnej oraz organy koncertowe – przez wielu uważane za najlepiej zachowane organy barokowe w tej części Europy. Na placu sanktuarium znajduje się również kościół p.w. św. Józefa z cyklem fresków „Śląskiego Rembrandta” M. Willmanna „Radości i troski św. Józefa” - prezentującym w niespotykany sposób sceny z życia św. Rodziny. W tylnej części bazyliki znajduje się Mauzoleum Piastów Świdnicko-Jaworskich, w którym w gotyckich sarkofagach spoczywają szczątki fundatorów krzeszowskiego opactwa. Poza murami w pięknym krajobrazie rozsiane są kaplice Kalwarii Krzeszowskiej liczące 33 stacje służące rozważaniu męki Chrystusa. Jednak największym skarbem sanktuarium jest XIII-wieczna ikona Matki Bożej Łaskawej – najstarszy wizerunek maryjny w Polsce, ukoronowany 2 czerwca 1997 roku w Legnicy przez Papieża błogosławionego Jana Pawła II. Krzeszów to również przez wieki miejsce przenikania się trzech kultur, gdyż początku istnienia pielgrzymowali tu Polacy, Niemcy i Serbołużyczanie. Również obecnie w poszukiwaniu głębokiego spotkania z Bogiem i Matką Jezusa, jak również z wielkim pragnieniem doświadczenia niezwykłych łask, przybywają tutaj pielgrzymi nie tylko z Polski ale również z Niemiec i Czech.

Lubiąż - prawie trzy razy większy od Wawelu, piękniejszy od Malborka, to drugi co do wielkości obiekt sakralny w Europie. Ta perła baroku nie jest usytuowana gdzieś na końcu świata lecz na Dolnym Śląsku, tuż pod Wrocławiem. Jednak klasztor, który powinien stać się atrakcją porównywalną z Wersalem, stoi wciąż pusty, zapomniany, z dala od
turystycznych szlaków, bo od stuleci ciąży nad nim fatum.

Henryków _ Centralnym obiektem w Opactwie jest kościół Wniebowzięcia NMP i Św. Jana Chrzciciela, pochodzący z XIII wieku, a rozbudowywany w XIV, XVII i XVIII stuleciu. Świątynia reprezentuje wspaniały, barokowy wystrój wnętrz, zobaczyć tu można m.in. słynne "stalle henrykowskie". Przed świątynią stoi efektowna kolumna Świętej Trójcy z XVII wieku.

Ziębice - Początek zespołu klasztornego Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą sięga XIII w., kiedy to zakon sprowadzono do miasta. Pierwotnie ok. 1270 r. zbudowano tu kaplicę szpitalną. Na jej miejscu w XVIII w. wzniesiono obecną świątynię.

Kościół p.w. św. Piotra i Pawła jest murowany, jednonawowy, wzniesiony na planie krzyża. Obecny barokowy wystrój wnętrza pochodzi z okresu budowy. Przylegający do świątyni budynek klasztorny pochodzi również z XVIII w., został on znacznie rozbudowany w XIX i XX w. Jest to murowany, dwupiętrowy budynek.

Obecnie w zespole klasztornym znajduje się kościół p.w. św. Piotra i Pawła z plebanią oraz szpital. Kościół od 1948 r. należy do Towarzystwa Chrystusowego. W 1972 roku erygowano Parafię pw. św. Piotra i Pawła. Posługę duszpasterską sprawują w niej, po dzień dzisiejszy księża i bracia chrystusowcy. 

 

 
»
Parafia św.Józefa | ul.św.Jana Chrzciciela 1, 73-110 Stargard Szczeciński
biuro@swjozef.stargard.pl